آنچه در این مقاله می‌‌خوانید
  • مدیر
  • ١٣٠ بازدید
  • ١٤٠٢-٠٩-٠١

بهترين مولتي ويتامين ها و مکمل هاي مهم در بارداري چيست؟

 

در طول بارداري، مهم است که تغذيه سالم و متنوعي داشته باشيد تا به نيازهاي بدن خود و جنين در دوره بارداري پاسخ دهيد، علاوه بر تغذيه مناسب، مصرف مکمل‌هاي ضروري براي بدن نيز مي‌تواند به شما کمک کند. در ادامه، به برخي از بهترين مولتي ‌ويتامين‌ها و مکمل‌هاي ضروري در بارداري اشاره مي‌کنيم:

 

1. مولتي ‌ويتامين بارداري: مولتي‌ ويتامين‌هاي خاص براي بارداري شامل ترکيبي از ويتامين‌ها، مواد معدني و مکمل‌هاي ديگر هستند که شامل ويتامين‌هاي مهم مانند ويتامين‌هاي A، C، D، E و گروه B و همچنين اسيدفوليک، کلسيم، آهن و روي مي‌شوند. اين مکمل‌ها به شما کمک مي‌کنند که نيازهاي تغذيه‌اي خود را در طول بارداري برآورده کنيد.

 

2. اسيدفوليک: اسيدفوليک يکي از ويتامين‌هاي مهم براي بارداري است. مصرف اسيدفوليک قبل از بارداري و در طول آن به کاهش خطر تشکيل نوروتيوپي نورال (نقص لوله عصبي جنين) کمک مي‌کند. معمولاً به عنوان يک مکمل جداگانه مورد توصيه قرار مي‌گيرد.

 

3. کلسيم: کلسيم مهم براي ساخت استخوان‌ها و دندان‌هاي سالم جنين است. همچنين، در صورتي که نيازهاي کلسيم بدن شما برآورده نشود، بدن شما ممکن است از استخوان‌ها و دندان‌هاي خود براي تامين کلسيم جنين استفاده کند. مکمل‌هاي کلسيم ممکن است در مواردي که مصرف غذاهاي حاوي کلسيم کافي مقدور نيست، توصيه شوند.

 

4. آهن: در طول بارداري، بدن شما نياز به مقدار بيشتري آهن براي ساختن خون جديد دارد و همچنين به منظور پشتيباني از رشد جنين. مصرف مکمل‌هاي آهن، به ويژه در صورتي که سطح آهن شما پايين باشد، مي‌تواند به شما کمک کند تا نيازهاي آهن خود را برآورده کنيد.

 

قبل از مصرف هر گونه مکمل يا ويتامين در طول بارداري، بهتر است با پزشک يا متخصص تغذيه خود مشورت کنيد. آنها مي‌توانند با توجه به وضعيت شما، نيازهاي خاص شما را مشخص کنند و مکمل‌هاي مناسب را توصيه کنند.

علاوه بر مصرف مکمل‌ها، حداکثر استفاده از تغذيه مناسب براي بارداري بسيار مهم است. مصرف مواد غذايي حاوي مقدار کافي از ويتامين‌ها و مواد معدني، پروتئين، فيبر و چربي‌هاي سالم از منابع طبيعي مي‌تواند به شما در ارتقاي سلامتي شما و جنين کمک کند.

در نهايت، توصيه مي‌شود که همواره با پزشک خود در مورد نيازهاي تغذيه‌اي خود صحبت کنيد .

 

 

مصرف مکمل هاي قبل از بارداري

 

مصرف مکمل‌هاي قبل از بارداري مي‌تواند مفيد باشد براي زناني که قصد بارداري دارند يا در مرحله بارداري قرار دارند. اين مکمل‌ها معمولاً شامل ويتامين‌ها، مواد معدني و ساير ترکيبات مغذي هستند که به سلامتي بدن کمک مي‌کنند.

به عنوان مثال، مکمل‌هاي قبل از بارداري معمولاً شامل فوليک اسيد هستند. فوليک اسيد يک نوع ويتامين B است که به تقويت سيستم عصبي جنين کمک مي‌کند ، مصرف فوليک اسيد قبل از بارداري و در طول سه ماهه اول بارداري به طور معمول توصيه مي‌شود.

 

براي گرفتن وقت مشاوره در دوران بارداري با دکتر معصومه خوش سيما کليک کنيد

 

مهم است که قبل از مصرف هرگونه مکمل قبل از بارداري، با پزشک خود مشورت کنيد زيرا پزشک مي‌تواند بر اساس وضعيت شما، سابقه پزشکي و نيازهاي خاص شما توصيه‌هاي مناسبي را براي مصرف مکمل قبل از بارداري به شما بدهد.

 

در سه ماه اول بارداري چه مکمل هايي بايد بخوريم؟

 

در سه ماهه اول بارداري، توصيه مي‌شود که به علاوه مکمل‌هاي قبل از بارداري، مکمل‌هاي ديگري نيز مصرف کنيد. اين مکمل‌ها مي‌توانند به تأمين نيازهاي مغذي مادر و رشد سالم جنين کمک کنند. البته هميشه قبل از مصرف هرگونه مکمل، با پزشک خود مشورت کنيد 

 

در سه ماهه اول بارداري، توصيه مي‌شود مکمل‌هاي زير را در نظر بگيريد:

 

1. فوليک اسيد: مصرف فوليک اسيد در سه ماهه اول بارداري بسيار مهم است. اين ويتامين B به سلامتي نخاعي جنين کمک مي‌کند و خطر ابتلا به بعضي از عيوب خلقي را کاهش مي‌دهد. توصيه مي‌شود روزانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ ميکروگرم فوليک اسيد مصرف کنيد.

 

2. ويتامينD :  ويتامين D مهم براي سلامت استخوان‌ها و سيستم ايمني است. مصرف منابع طبيعي ويتامين D مانند ماهي ، تخم ‌مرغ و محصولات لبني مي‌تواند مفيد باشد. در صورت نياز، پزشک شما ممکن است مصرف مکمل ويتامين D را توصيه کند.

 

3. آهن: در صورتي که سطح آهن در بدن شما کم است، پزشک ممکن است مصرف مکمل آهن را توصيه کند. آهن مهم براي تشکيل خون جديد در شما و جنين است. اما مصرف زياد آهن ممکن است مشکلاتي را به وجود آورد، بنابراين بهتر است به دستور پزشک مصرف کنيد.

 

4. اسيد چرب امگا-۳: امگا-۳ چربي‌هاي سالمي هستند که براي سلامتي قلب و مغز مفيد هستند. مي‌توانيد آن‌ها را از منابع غذايي مانند ماهي چرب (مانند ساردين، ماهي قزل آلا و تون ماهي) به دست آوريد يا در صورت نياز مکمل امگا-۳ مصرف کنيد.

 

مهم است که با پزشک خود در مورد نيازهاي خاص خود صحبت کنيد و مکمل‌هايي که براي شما مناسب هستند را تعيين کنيد. همچنين، دريافت تغذيه مناسب از طريق مواد غذايي طبيعي و متنوع نيز بسيار مهم است.

مکمل‌هايي که از سه ماهه دوم بارداري بايد مصرف کرد

 

در سه ماهه دوم بارداري تا بعد از زايمان، نيازهاي شما و جنين تغيير مي‌کند. در اين مرحله، مصرف برخي مکمل‌ها مي‌تواند در حفظ سلامتي شما و رشد سالم جنين مفيد باشد. با اين حال، توصيه مي‌شود قبل از مصرف هرگونه مکمل، با پزشک خود مشورت کنيد 

 

در سه ماهه دوم بارداري تا بعد از زايمان، مکمل‌هاي زير را بهتر است مصرف کنيد:

 

1. کلسيم: کلسيم براي ساخت استخوان‌ها و دندان‌هاي سالم جنين و حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان‌هاي شما نيازمند است. ممکن است پزشک شما مصرف مکمل کلسيم را توصيه کند، به خصوص اگر در غذاي روزانه خود کلسيم کافي نباشد.


2. ويتامين : D  اين ويتامين به جذب کلسيم کمک مي‌کند و در ساخت استخوان‌ها و دندان‌ها نقش دارد.


3. آهن: در سه ماهه دوم بارداري، نياز به آهن براي توليد خون جديد و پشتيباني از رشد جنين افزايش مي‌يابد. ممکن است پزشک شما مصرف مکمل آهن را توصيه کند، اگر سطح آهن در بدن شما کم است.


4. اسيد چرب امگا-۳: ادامه مصرف امگا-۳ در اين مرحله نيز مفيد است. اين چربي‌ها به سلامت قلب و مغز کمک مي‌کنند و مي‌توانيد از منابع غذايي مانند ماهي چرب يا مکمل‌هاي امگا-۳ استفاده کنيد.

 

در دوران بارداري از چه مکمل‌هايي استفاده نکنيم؟

 

در دوران بارداري، برخي مکمل‌ها و مواد ممکن است براي شما و جنين مضر باشند. در زير مکمل‌ها و موادي را ذکر مي‌کنيم که در دوران بارداري توصيه نمي‌شود استفاده کنيد:

 

1. ويتامين A بالا: مصرف بيش از حد ويتامين A قابل حل در چربي (به طور خاص فرم‌هاي پيش‌دارويي مانند رتينوئيدها) ممکن است براي جنين مضر باشد و مشکلاتي مانند عيوب خلقي را ايجاد کند. به همين دليل، مصرف مکمل‌هاي ويتامين A با دقت و تحت نظر پزشک توصيه مي‌شود.

 

2. عناصر روي و مس بالا: مصرف بيش از حد روي و مس ممکن است براي جنين مضر باشد. توصيه مي‌شود مکمل‌هايي که حاوي مقادير بالاي روي و مس هستند را تا زمان مشورت با پزشکتان استفاده نکنيد.

 

3. گياهان دارويي و عصاره‌هاي گياهي: برخي گياهان دارويي و عصاره‌هاي گياهي ممکن است در دوران بارداري مضر باشند. برخي از گياهان مي‌توانند عوارض جانبي يا تداخل با داروهاي ديگر داشته باشند. بهتر است با پزشک خود درباره استفاده از هرگونه مکمل گياهي مشورت کنيد.

 

4. مکمل‌هاي آرايشي و زيبايي: برخي مکمل‌ها و محصولات آرايشي و زيبايي حاوي مواد شيميايي ممکن است براي جنين مضر باشند. مصرف مکمل‌هايي مانند رنگ مو، ناخن و محصولات ضد آفتاب حاوي مواد شيميايي قوي، تا حد امکان در دوران بارداري به تأخير بياندازيد.

 

5. ويتامين E: به ندرت در بزرگسالان کمبود ويتامين E مشاهده مي شود علاوه بر آن يکي از انواع ويتامين محلول در چربي مي باشد که مصرف بيش از حد آن باعث عوارض مي گردد. در رژيم غذايي که شامل روغن هاي گياهي، آجيل، غلات و برخي سبزيجات يا برگ سبز مي باشد ويتامين E فراوان وجود دارد. به همين دليل مصرف آن به صورت مکمل در دوران بارداري فقط با توجيه و مشورت پزشک مي باشد

 

به‌طور کلي، قبل از مصرف هرگونه مکمل، حتي مکمل‌هاي طبيعي، هميشه با پزشک خود مشورت کنيد. پزشک شما مي‌تواند براساس وضعيت شما و نيازهاي خاص شما، توصيه‌هاي مناسبي ارائه دهد.

 

آيا مولتي ويتامين باعث افزايش وزن در دوران بارداري مي شود؟

 

مصرف مولتي‌ويتامين در دوران بارداري به منظور تأمين نيازهاي غذايي ممکن است براي حفظ سلامت شما و رشد سالم جنين مفيد باشد. اما برخي مولتي ‌ويتامين‌ها ممکن است شامل مقدار قابل توجهي کالري باشند که در برخي موارد مي‌تواند منجر به افزايش وزن شود. اين افزايش وزن معمولاً به دليل مصرف اضافي کالري نسبت به نيازهاي روزانه بدن است و نه به علت خاصيت خاص مولتي‌ويتامين

 

مهم‌ترين عوارض جانبي مصرف مکمل‌هاي بارداري چيست؟

 

معمولاً مکمل‌هاي بارداري که به منظور تأمين نيازهاي غذايي در دوران بارداري توصيه مي‌شوند و بدون عوارض جانبي جدي هستند. با اين حال، برخي عوارض جانبي کمتر شايع ممکن است رخ دهند. اين عوارض جانبي عبارتند از:

 

1. تهوع و استفراغ: برخي از مکمل‌ها ممکن است علائم تهوع و استفراغ را در برخي از زنان باردار ايجاد کنند. در اين موارد، مي‌توانيد مکمل را با غذا يا قبل از خواب مصرف کنيد تا عوارض را کاهش دهيد.

 

2. گرگرفتگي و يبوست: برخي مکمل‌هاي آهن، ممکن است عوارضي مانند گرگرفتگي و يبوست را ايجاد کنند. مصرف مقدار کافي آب و مصرف مکمل‌هاي آهن همراه با مواد غذايي حاوي فيبر مي‌تواند در کاهش اين عوارض مفيد باشد.

 

3. حساسيت‌هاي آلرژيک: در برخي موارد، ممکن است به برخي از مواد موجود در مکمل‌هاي بارداري حساسيت نشان دهيد. اگر علائمي مانند خارش، قرمزي پوست و تنگي نفس تجربه مي‌کنيد، بايد مصرف مکمل را قطع کنيد و به پزشک خود اطلاع دهيد.

 

4. تداخل با داروهاي ديگر: برخي از مکمل‌ها ممکن است با داروهاي ديگر که شما مصرف مي‌کنيد، تداخل داشته باشند و عوارض جانبي را افزايش دهند. به همين دليل، مهم است که قبل از مصرف هرگونه مکمل، با پزشکتان در مورد تداخلات ممکن با داروهاي ديگر مشورت کنيد.

 

شايع ترين عوارض مصرف مصرف مکمل ها در بارداري:


تهوع، معده درد، يبوست، اسهال و افزايش فشار خون مي باشد که با تغيير رژيم غذايي و تغيير مقدار مصرف مکمل ها و مراجعه به پزشک اين اين نشانه ها قابل کنترل مي باشد.

 

همچنين، توصيه مي‌شود قبل از شروع هرگونه مکمل جديد، با پزشک يا متخصص تغذيه خود مشورت کنيد. آنها مي‌توانند شما را راهنمايي کنند و مکمل‌هايي را توصيه کنند که براي شما ايمن و مناسب هستند.

 

نويسنده : دکتر معصومه خوش سيما
 پست اخیر
علت تنگي نفس در بارداري و روش هاي درمان آن
علت تنگي نفس در بارداري و روش هاي درمان آن
١٤٠٣-٠٢-٢٦
تمام آنچه که بايد درباره سرطان واژن بدانيد
تمام آنچه که بايد درباره سرطان واژن بدانيد
١٤٠٣-٠٢-١٩
ديسمنوره يا قاعدگي دردناک چيست و روش هاي درمان آن
ديسمنوره يا قاعدگي دردناک چيست و روش هاي درمان آن
١٤٠٣-٠٢-١٢
تمام آنچه که بايد در خصوص کورتاژ و مراقبت هاي بعد از آن بايد بدانيد
تمام آنچه که بايد در خصوص کورتاژ و مراقبت هاي بعد از آن بايد بدانيد
١٤٠٣-٠٢-٠٥
جوانسازي واژن و هر آنچه بايد در مورد آن بدانيد
جوانسازي واژن و هر آنچه بايد در مورد آن بدانيد
١٤٠٣-٠١-٢٩
بیشتر ...