آنچه در این مقاله می‌‌خوانید
  • مدیر
  • ٢٤٣ بازدید
  • ١٤٠٢-١٠-٢٥

بهترين جراح هيسترکتومي (برداشتن رحم) در مشهد

 

دکتر معصومه خوش سيما با بيش از 15 سال سابقه کار در زمينه جراح هيسترکتومي (برداشتن رحم) در مشهد هستند.

 

جراحي هيسترکتومي چيست؟

 

يک روش جراحي است که در آن رحم زنان را براي درمان بيماري‌ها يا شرايطي مانند فيبروم رحم، سرطان رحم يا سرطان تخمدان براي هميشه برداشته مي‌شود. (هيسترکتومي مي تواند کامل يا ناکامل باشد)

 

براي گرفتن وقت ملاقات از دکتر معصومه خوش سيما کليک کنيد

 

اين عمل جراحي مي‌تواند به صورت باز (با برش در شکم) يا به صورت لاپاروسکوپي (با استفاده از سه يا چند سوراخ در شکم) انجام شود. در برخي موارد، هيسترکتومي ممکن است همراه با برداشت تخمدان‌ها (سالپينگووفورکتومي) يا لوله هاي فالوپي (سالپينگکتومي) باشد. اين وابسته به حالت باليني و شرايط هر بيمار است.

پس از هيسترکتومي، رحم ديگر در بدن زن وجود ندارد و بنابراين بارداري غيرممکن خواهد بود. اين عمل جراحي براي زناني که ديگر نيازي به رحم ندارند يا مشکلات جدي رحمي دارند، موثر و مناسب است. با اين حال، هيسترکتومي يک تصميم جدي است و قبل از تصميم‌گيري نهايي، بايد با پزشک خود در مورد مزايا و معايب آن صحبت کنيد و نظرات و توصيه هاي او را بشنويد. همچنين، پس از هيسترکتومي، ممکن است نياز به رعايت مراقبت‌ها و تغييرات در سبک زندگي خود داشته باشيد.

 

چه عوارضي ممکن است پس از هيسترکتومي رخ دهد؟

 

پس از هيسترکتومي، ممکن است برخي عوارض و مشکلات ظاهر شوند. اين عوارض مي‌توانند در حد ملايم تا شديد باشند و بستگي به نوع و روش جراحي، علت اصلي عمل جراحي هيسترکومي (اينکه به چه دليلي هيسترکومي انجام مي شود) وضعيت سلامت عمومي بيمار و عوامل ديگر دارد. در زير، چندين عارضه معمول پس از هيسترکتومي آورده شده است:

 

1. درد: درد شکمي و ناراحتي در ناحيه جراحي بعد از هيسترکتومي شايع است. اين درد مي‌تواند مدتي پس از عمل ادامه داشته باشد و با مصرف داروها کاهش يابد. درد ناشي از هيسترکومي علاوه بر درد در ناحيه برش هاي ايجاد شده به دليل اينکه رباط هاي رحمي در بعضي نقاط حاوي اعصاب نيز مي باشد و اين اعصاب همراه با رباط ها قطع مي شود ممکن است تا مدت ها دردهاي سوزشي و تيرکشنده يا حتي احساس داغ شدن در بعضي نقاط داخل شکم را براي بيماران ايجاد کنند. که البته علي رغم ايجاد ناراحتي براي بيمار نگران کننده نمي باشد و با گذشت زمان برطرف مي شود.

 

2. خونريزي: بعضي از بيماران ممکن است بعد از هيسترکتومي به خونريزي رحمي موقت (قطره‌هاي کم خون در مدت چند هفته) دچار شوند. اين خونريزي معمولاً تدريجاً کاهش مي‌يابد و بايد در صورت نگراني به پزشک اطلاع داده شود.

 

3. عفونت: عفونت در ناحيه جراحي، مانند عفونت مجراي ادراري يا عفونت رحمي، ممکن است رخ دهد. در صورت بروز علائم عفونت، مانند تب، درد شديد يا ترشحات غيرمعمول، بايد به پزشک مراجعه کنيد.

 

4. تغييرات هورموني: هيسترکتومي در صورتي که همراه با برداشتن تخمدان ها باشد مي‌تواند تغييرات هورموني در بدن زن را ايجاد کند. به طور معمول، پس از هيسترکتومي، سطح هورمون‌هاي توليد شده توسط تخمدان‌ها کاهش مي‌يابد. اين ممکن است به تغييرات مانند احساس گرماي شبانه و گرگرفتگي در هر زماني از طول شبانه روز(البته در ساعت هاي پاياني روز بيشتر است)، خشکي مهبل، تغيير در خواب و تغيير در مزاج پوکي استخواني، تغييرات خلق و خو و ... و به طور کلي تمامي تغييرات ناشي از يائسگي طبيعي را ايجاد مي کند چون دقيقا همان اتفاق در بدن ايجاد مي شود يعني تخمدان ها ديگر هورمون ترشح نمي کنند منجر شود.

 

5. تغييرات جنسيتي: برخي زنان ممکن است پس از هيسترکتومي تغييرات در عملکرد جنسيتي (مانند کاهش لذت جنسي، خشک شدن مهبل و کاهش تمايل جنسي) تجربه کنند و اين حالت در مواردي که هيسترکتومي همراه با برداشتن تخمدان ها همراه است ايجاد مي شود در اين موارد، مشاوره با پزشک يا متخصص جنسيت‌شناسي مي‌تواند بهترين راهکار باشد.

 

مهم است بدانيد که اين تنها چند مثال از عوارض ممکن هستند و هر بيمار ممکن است تجربه‌ها و واکنش‌هاي متفاوتي داشته باشد. بهتر است با پزشک خود در مورد عوارض بالقوه و نگراني‌هاي خود صحبت کنيد و او را در جريان قرار دهيد. پزشک شما قادر خواهد بود شرايط خاص شما را تشخيص داده و راهنمايي لازم را براي مديريت عوارض پس از هيسترکتومي ارائه دهد.

يکي از نگراني هاي شايع افراد و در زمان تصميم به هيسترکومي، نگراني از تغييرات ايجاد شده و ناتواني جنسي مي باشد که بايد گفت چون واژن افراد در حين هيتسرکومي دست نخورده باقي ماند در روابط جنسي تغيير خاصي ايجاد نمي شود. در صورتي که تخمدان همراه رحم خارج شود. خشکي واژن و کاهش ميل جنسي مانند هر زن يائسه اي رخ مي دهد که قابل درمان است.

 

بهترين ويژگي هاي جراح هيسترکتومي (برداشتن رحم) در مشهد :

 

1. تجربه و تخصص: يک جراح هيسترکتومي بايد داراي تجربه و تخصص کافي در اين زمينه باشد. بايد آموزش ديده و تمرين کافي را در انجام اين عمل جراحي داشته باشند. تجربه و تخصص در اين زمينه مي‌تواند به اعتماد بيشتر بيماران در جراحي کمک کند.

 

2. تعامل و ارتباط موثر: يک جراح هيسترکتومي بايد توانايي برقراري ارتباط موثر و تعامل خوب با بيماران داشته باشد. آنها بايد به شيوه‌اي که بيماران را راحت و اطمينان‌بخش مي‌کند، ارتباط برقرار کنند و به سوالات و نگراني‌هاي بيماران با دقت و توجه پاسخ دهند.

 

3. تحليل دقيق و تشخيص صحيح: يک جراح هيسترکتومي بايد توانايي تحليل دقيق و تشخيص صحيح شرايط بيمار را داشته باشد. آنها بايد بتوانند مشکلات و بيماري‌هاي مرتبط با رحم را تشخيص داده و نياز به هيسترکتومي را به درستي ارزيابي کنند.

 

براي گرفتن وقت مشاوره عمل هيسترکتومي کليک کنيد

 

4. مهارت جراحي: مهارت جراحي يک جراح هيسترکتومي بسيار مهم است. آنها بايد توانايي انجام جراحي هسترکتومي به روش‌هاي مختلف را داشته باشند، از جمله روش باز و لاپاروسکوپي. همچنين، مهارت در کنترل خونريزي، بهبود زخم و بهبود زمان بازگشت به فعاليت‌هاي روزمره نيز اهميت دارد. با توجه به اينکه در اغلب زنان جراحي هاي قبلي مثل جراحي تخمدان ها، سزارين و ... وجود دارد و به دنبال هر عمل جراحي امکان چسبندگي هاي احشا شکم وجود دارد. هر چه تعداد عمل هاي قبلي در ناحيه شکم و لگن بيشتر باشد هيسترکومي سخت تر و صدمه به احشا چسبيده به رحم بيشتر مي باشد مثل صدمه به مثانه، روده ها، رکتوم و ...

 

5. صداقت و اخلاق حرفه‌اي: يک جراح هيسترکتومي بايد از نظر اخلاقي و حرفه‌اي صادق و متعهد باشد. آنها بايد به بيماران در مورد مزايا و معايب هيسترکتومي صادقانه و شفاف اطلاع دهند و توصيه‌هاي لازم را براي پس از جراحي ارائه کنند.

 

همچنين، همکاري با تيم پرستاري و کادر درماني ديگر نيز براي يک جراح هيسترکتومي مهم است تا بتواند براي مراقبت بهتر از بيماران همراهي کند.

 

 

چگونه مي‌توانم يک جراح هيسترکتومي با تجربه و مهارت پيدا کنم؟

 

1. مشورت با ديگر بيماران: از بيماران ديگري که هيسترکتومي را تجربه کرده‌اند، مشورت بگيريد.

 

2. استفاده از شبکه هاي مجازي: مي‌توانيد از منابع آنلاين معتبر استفاده کنيد تا ليستي از جراحان هيسترکتومي با تجربه در منطقه‌تان را پيدا کنيد. برخي از وبسايت‌ها و شبکه هاي اجتماعي، امکان جستجوي پزشکان تخصصي را با ارائه اطلاعات در مورد تخصص‌ها، تجربه و بازخوردهاي بيماران فراهم مي‌کنند.

 

3. ديدن رزومه و تحصيلات جراحان: برخي از جراحان ممکن است رزومه و تحصيلات خود را در وبسايت‌هاي شخصي يا صفحات شبکه هاي مجازي به اشتراک بگذارند. با بررسي اطلاعات مربوط به تخصص، سوابق تحصيلي، تجربه و گواهينامه‌هاي آنها، مي‌توانيد بررسي کنيد که آيا جراحان مورد نظر داراي تجربه و مهارت لازم هستند يا خير.

 

با انجام تحقيق و مشاوره با منابع مختلف، مي‌توانيد يک جراح هيسترکتومي با تجربه و مهارت پيدا کنيد. همهم است هميشه با جراح مورد نظر مشاوره کنيد و در جلسه اول با او ملاقات کنيد تا بتوانيد در مورد تجربه و مهارتشان بيشتر بدانيد و بررسي کنيد آيا شما با او ارتباط خوبي داريد و اعتماد به او داريد يا خير.

 

دلايل انجام جراحي هيسترکتومي :

 

1. بيماري‌هاي رحم: وجود بيماري‌هاي مختلف در رحم مي‌تواند دليلي بر انجام هيسترکتومي باشد. به عنوان مثال، تومورهاي خوش‌خيم رحمي (مانند فيبروم‌ها) يا تومورهاي بدخيم (مثل سرطان رحم) ممکن است نياز به برداشت رحم و انجام هيسترکتومي داشته باشند.

 

2. عفونت‌هاي مزمن: برخي از عفونت‌هاي مزمن رحم مي‌توانند دستاورد درماني مناسب نداشته باشند و به مرور زمان به مشکلات جدي‌تري منجر شوند. در اين موارد، هيسترکتومي ممکن است به عنوان راهي براي بهبود عفونت و پيشگيري از عود بيماري مورد نياز باشد.

 

3. خونريزي رحم: برخي از زنان با خونريزي رحمي شديد روبرو مي‌شوند که مي‌تواند عارضه‌اي از بيماري يا نامعلومي مرتبط باشد. در صورتي که با روش هاي دارويي قادر به کنترل خونريزي نباشيم هيسترکتومي در اين موارد ممکن است به عنوان راهي براي کنترل خونريزي و بهبود علائم مربوطه مورد نظر باشد.

 

4. درد مزمن با منشا رحمي: برخي زنان با درد مزمن در منطقه رحمي روبرو مي‌شوند که به طور قابل توجهي زندگي روزمره‌شان را تحت تأثير قرار مي‌دهد. در برخي موارد، هيسترکتومي مي‌تواند به عنوان راهي براي کاهش يا رفع درد مزمن و بهبود کيفيت زندگي مورد نظر باشد.

 

5. اندومتريوزيس: اندومتريوزيس يا وجود بافت رحم در مناطق غيرمعمول مانند لايه‌هاي عضلاني رحم، فالوپين تيوب‌ها يا تخمدان‌ها مي‌تواند علل متعددي مانند درد شديد، ناباروري و خونريزي بيش از حد را ايجاد کند. در برخي موارد، هيسترکتومي ممکن است به عنوان و کاهش علائم مرتبط با آن صورت بگيرد که البته اين هيسترکتومي از درمان هاي نادر آندوستريوزيس محسوب مي شود و بيشتر برداشتن و از کار انداختن تخمدان ها در درمان آندومتريوز نقش دارد

 

6. بيماري هاي ساير ضمائم رحمي: مثل سرطان هاي تخمدان يا سرطانهاي سروکيس يا سرطان هاي پستان گاهي اوقات در درمان ساير زمائم رحمي نياز به برداشتن رحم داريم تا از ايجاد سرطان در آينده در اين عضو جلوگيري شود.

 

هرگونه تصميمي در مورد انجام هيسترکومي بايد توسط يک پزشک متخصص گرفته شود. پزشک شما پس از ارزيابي و بررسي دقيق وضعيت شما، به شما توضيح خواهد داد که آيا هيسترکتومي مناسب براي شما است يا خير و در صورت لزوم، گزينه هاي ديگر درماني را به شما معرفي خواهد کرد.

 

انواع جراحي هاي هيسترکومي :

 

1. هيسترکتومي عموميTotal Hysterectomy) ) در اين نوع هيسترکتومي، رحم همراه با سروکيس به طور کامل خارج مي شود و اين نوع هيسترکتومي بسيار رايجي است.

 

2. هيسترکتومي جزئي Partial Hysterectomy) ) در اين نوع هيسترکتومي، فقط بخشي از رحم برداشت مي‌شود و بقيه رحم حفظ مي‌شود. معمولاً بخش بالايي رحم، خارج مي‌شود و گاه سگماني تحتاني رحم و اغلب اوقات سرويکس يا قسمتي از سروکيس باقي مي ماند.

 

3. هيسترکتومي همراه با برداشتن رحم و تخمدان هاTotal Hysterectomy with Bilateral Salpingo-Oophorectomy) ) در اين نوع هيسترکتومي، علاوه بر برداشت رحم، تخمدان‌ها (اغلب به هر دو طرف خارج مي‌شوند) و لوله‌هاي فالوپيون نيز برداشت مي‌شوند. اين روش معمولاً در موارد سرطان رحم يا بيماري‌هاي خاصي نظير سندرم تخمدان‌هاي پلي‌کيستيک استفاده مي‌شود.

 

4. هيسترکتومي Total بدون برداشت تخمدان‌ها Total Hysterectomy with Preservation of Ovaries) ) در اين نوع هيسترکتومي، رحم به همراه سرويکس برداشته و تخمدان‌ها حفظ مي‌شود. اين روش براي حفظ عملکرد تخمدان‌ها و توليد هورمون‌هاي جنسي در زنان قبل از مرحله يائسگي مناسب است.

 

5. هيسترکتومي راديکال Radical Hysterectomy) ) اين نوع هيسترکتومي براي درمان سرطان رحم در مراحل پيشرفته استفاده مي‌شود. در اين روش، رحم به طور کامل و لوله هاي رحمي و تخمدان ها به همراه بافت‌هاي اطراف مانند بافت لنفاوي و لوله‌هاي فالوپيون خارج مي‌شوند و عمل جراحي کلي تر و سنگين تري مي باشد.

 

نوع هيسترکتومي مناسب براي شما بستگي به وضعيت سلامتي شما، علت انجام جراحي و توصيه پزشک خود دارد. قبل از تصميم‌گيري، مهم است با پزشک معالج خود در مورد نوع هيسترکتومي مناسب براي شما صحبت کنيد و اطمينان حاصل کنيد که تمام جنبه‌هاي مربوطه موردتوجه و بررسي قرار گيرد.

 

هزينه ي جراح هيسترکتومي (برداشتن رحم) در مشهد :

 

هزينه جراحي هيسترکتومي (برداشتن رحم) ممکن است بستگي به عوامل مختلفي داشته باشد، از جمله مکان جغرافيايي، نوع بيمارستان، تخصص پزشک و پوشش بيمه‌اي که داريد. همچنين، هزينه‌ها ممکن است شامل هزينه‌هاي قبل و بعد از عمل نيز باشد.

 

هزينه جراحي هيسترکتومي در مشهد از 7 ميليون به بالا مي باشد

 

نويسنده : دکتر معصومه خوش سيماپست اخیر
علت تنگي نفس در بارداري و روش هاي درمان آن
علت تنگي نفس در بارداري و روش هاي درمان آن
١٤٠٣-٠٢-٢٦
تمام آنچه که بايد درباره سرطان واژن بدانيد
تمام آنچه که بايد درباره سرطان واژن بدانيد
١٤٠٣-٠٢-١٩
ديسمنوره يا قاعدگي دردناک چيست و روش هاي درمان آن
ديسمنوره يا قاعدگي دردناک چيست و روش هاي درمان آن
١٤٠٣-٠٢-١٢
تمام آنچه که بايد در خصوص کورتاژ و مراقبت هاي بعد از آن بايد بدانيد
تمام آنچه که بايد در خصوص کورتاژ و مراقبت هاي بعد از آن بايد بدانيد
١٤٠٣-٠٢-٠٥
جوانسازي واژن و هر آنچه بايد در مورد آن بدانيد
جوانسازي واژن و هر آنچه بايد در مورد آن بدانيد
١٤٠٣-٠١-٢٩
بیشتر ...