آنچه در این مقاله می‌‌خوانید
  • مدیر
  • ٢٠ بازدید
  • ١٤٠٢-١٢-١٩

خشکي واژن چيست و چه روش هاي درماني دارد؟

خشکي واژن يک وضعيت است که هنگامي که بافت‌ها و غشاء مخاطي در داخل واژن کمبود رطوبت دارند، ايجاد مي‌شود. اين ممکن است به علت کاهش توليد مواد رطوبت‌دهنده توسط غده‌هاي درون واژن، تغييرات هورموني، عوامل روانشناختي، داروها و عغونت ها، تغييرات سني و عوامل محيطي ايجاد شود.

 

عواملي که مي‌توانند خشکي واژن را تشديد کنند عبارتند از:

تغييرات هورموني: در دوران بارداري، شيردهي، پيش و بعد از يائسگي و در دوران پيش از قاعدگي تغييرات هورموني رخ مي‌دهد که مي‌توانند موجب خشکي واژن شوند.

داروها: مصرف برخي داروها مانند ضدآلرژيک‌ها، ضد افسردگي، ضد انعقاد خون، ضد آندروژن‌ها و برخي ديگر داروها مي‌تواند خشکي واژن را تشديد کند.

استرس و اضطراب: وضعيت‌هاي روانشناختي نظير استرس، اضطراب و افسردگي مي‌توانند به خشکي واژن مرتبط باشند.

 

براي گرفتن نوبت از دکتر معصومه خوش سيما کليک کنيد

 

محيط: عوامل محيطي مانند آب و هواي خشک، استفاده از محصولات شوينده قوي، آلودگي هوا و ارتباط جنسي بيش از حد مي‌توانند خشکي واژن را تشديد کنند.

خشکي واژن مي‌تواند با علائمي همچون خارش، سوزش، درد و احساس تنگي در منطقه واژن همراه باشد.

 

چه راهکارهايي براي درمان خشکي واژن وجود دارد؟

مراقبت از بهداشت واژن: استفاده از محصولات شوينده ملايم و بدون عطر، اجتناب از استفاده از صابون‌ها و شوينده‌هاي قوي که مي‌توانند بافت‌هاي حساس واژن را تحريک کنند. همچنين، پس از شستشو، مناسب است مناطق حساس را به دقت خشک کنيد.

استفاده از محصولات مرطوب‌کننده: مي‌توانيد از مرطوب‌کننده‌ها و لوسيون‌هاي طبيعي يا مصنوعي براي افزايش رطوبت واژن استفاده کنيد. محصولاتي که اسيد هيالورونيک را شامل مي‌شوند، مي‌توانند خشکي واژن را بهبود بخشند.

استفاده از لوسيون‌ها و کرم‌هاي طبيعي: استفاده از روغن‌هاي طبيعي مانند روغن نارگيل، روغن زيتون، روغن بادام و روغن هسته خرما مي‌تواند به طروات واژن کمک کند. قبل از استفاده، بهتر است با متخصص زنان مشورت کنيد.

تغيير در رژيم غذايي: مصرف غذاهايي که حاوي اسيد چرب امگا-3 و امگا-7 هستند، مانند ماهي چرب، آووکادو، بادام و کنجد، مي‌تواند به بهبود خشکي واژن کمک کند. همچنين، مصرف آب به ميزان کافي نيز براي حفظ رطوبت بدن بسيار مهم است.

مشاوره با متخصص زنان: در صورتي که خشکي واژن شما مزاحمت زيادي ايجاد کرده يا با علائم ديگر همراه باشد، بهتر است با متخصص زنان مشاوره کنيد. پزشک ممکن است داروها يا درمان‌هاي مکمل را تجويز کند تا خشکي واژن شما را درمان کند.

مهم است توجه داشته باشيد که درمان خشکي واژن بستگي به علت اصلي آن دارد. بنابراين، مشاوره و هماهنگي با پزشک شما براي تشخيص و درمان صحيح بسيار مهم است.

 

عوارض و خطرات خشکي واژن

خشکي واژن ممکن است عوارض و مشکلات زيادي را ايجاد کند. برخي از عوارض و خطرات مرتبط با خشکي واژن عبارتند از:

رابطه جنسي ناخوشايند: خشکي واژن مي‌تواند باعث عدم راحتي و درد در هنگام رابطه جنسي شود. اين ممکن است منجر به عدم رضايت جنسي و کاهش کيفيت زندگي جنسي شود.

سابقه عفونت‌هاي مجاري ادراري و واژن: خشکي واژن مي‌تواند منجر به افزايش خطر عفونت‌هاي مجاري ادراري و واژن شود. بافت‌هاي خشک و حساس واژن، قدرت مقاومت در برابر عفونت‌ها را کاهش مي‌دهند.

خارش و التهاب: خشکي واژن مي‌تواند باعث ايجاد خارش و سوزش در منطقه واژن شود. اين ممکن است منجر به التهابات و عفونت‌هاي قارچي يا باکتريايي شود.

اختلال در کيفيت زندگي: خشکي واژن مي‌تواند به علت عدم راحتي و عدم رضايت جنسي، منجر به افزايش استرس و افسردگي شود. اين ممکن است تأثير منفي بر کيفيت زندگي و روابط شخصي داشته باشد.

تحريک و آسيب به بافت‌هاي واژن: خشکي واژن ممکن است باعث تحريک و آسيب به بافت‌هاي حساس واژن شود و باعث تشديد علائم مي‌شود.

در صورتي که با خشکي واژن مواجه هستيد و عوارضي را تجربه مي‌کنيد، مهم است که با پزشک خود مشاوره کنيد. پزشک مي‌تواند علت خشکي واژن را تشخيص داده و راهکارهاي درماني مناسب را براي شما تعيين کند.

 

خشکي واژن در دوران بارداري و بعد از زايمان چه اثراتي دارد؟

خشکي واژن در دوران بارداري و بعد از زايمان مي‌تواند اثرات و مشکلات خاصي را ايجاد کند. برخي از اثرات و عوارض خشکي واژن در اين دوران عبارتند از:

عدم راحتي در رابطه جنسي: خشکي واژن مي‌تواند باعث عدم راحتي و درد در هنگام رابطه جنسي مي شود و اين ممکن است باعث کاهش رضايت جنسي شما و همسرتان شود.

افزايش خطر عفونت: خشکي واژن مي‌تواند باعث افزايش خطرعفونت‌هاي واژني و مجاري ادراري شود. در دوران بارداري، تغييرات هورموني و سيستم ايمني ضعيفتر، باعث مي‌شود که بدن شما به عفونت‌ها حساس‌تر باشد.

تحريک و التهاب: خشکي واژن ممکن است باعث تحريک و التهاب بافت‌هاي حساس واژن شود. اين مي‌تواند باعث خارش، سوزش و التهابات واژني شود.

تأثير بر روابط جنسي: خشکي واژن ممکن است به علت عدم راحتي و درد در هنگام رابطه جنسي، منجر به کاهش تمايل به روابط جنسي شود. اين مي‌تواند تأثير منفي بر روابط شما با همسرتان داشته باشد.

افزايش خطر آسيب به بافت‌ها: خشکي واژن ممکن است باعث افزايش خطر آسيب به بافت‌هاي واژن شود، به خصوص در زمان زايمان. اين مي‌تواند باعث تشديد يا تاخير در بهبود زخم‌ها و ترميم بافت‌هاي زايماني شود.

در صورت تجربه خشکي واژن در دوران بارداري يا بعد از زايمان، مهم است با پزشک خود مشاوره کنيد. پزشک مي‌تواند علت خشکي را تشخيص داده و راهکارهاي مناسب را براي درمان و مديريت آن در اين دوران تعيين کند.

 

درمان هاي خانگي و غذايي براي درمان خشکي واژن

درمان خشکي واژن مي‌تواند شامل روش‌هاي خانگي و غذايي نيز باشد. اين روش‌ها ممکن است بهبود خشکي واژن را تسريع کنند و علائم را کاهش دهند. در ادامه، چند روش خانگي و غذايي براي درمان خشکي واژن آورده شده است:

استفاده از مرطوب کننده‌هاي طبيعي: مي‌توانيد از مرطوب کننده‌هاي طبيعي مانند روغن‌هاي طبيعي مثل روغن نارگيل، روغن زيتون يا روغن بادام استفاده کنيد. اين روغن‌ها را به طور مستقيم روي واژن ماليد يا به عنوان روغن ماساژ در منطقه واژن استفاده کنيد.

مصرف غذاهاي حاوي روغن‌هاي چرب سالم: مصرف غذاهايي مانند آووکادو، بادام، بذر کدو، کرم خرما و ماهي‌هاي حاوي اسيدهاي چرب امگا-3 مي‌تواند به بهبود خشکي واژن کمک کند.

مصرف آب کافي: مطمئن شويد که به مقدار کافي آب مي‌نوشيد تا بدنتان به درستي آب را جذب کند و به واژنتان رطوبت لازم را بدهد.

استفاده از محصولات شستشوي ملايم: از محصولات شستشوي ملايم و بدون عطر استفاده کنيد، زيرا محصولات با عطر و مواد شيميايي ممکن است واژن را تحريک کرده و خشکي را بيشتر کنند.

استفاده از لباس زير مناسب: تنگ نپوشيد و از پارچه‌هاي نرم و تنفس‌پذير مانند پنبه استفاده کنيد. اين کار به بدن اجازه مي‌دهد تا تهويه درست داشته باشد و از تحريک و تعريق زياد جلوگيري کند.

همچنين، مهم است که با پزشک خود مشاوره کنيد تا علت خشکي واژن را تشخيص داده و راهکارهاي درماني مناسب را براي شما تعيين کند.

 

آيا با ليزر مي شود خشکي واژن را درمان کرد؟

بله، ليزر CO2 و ليزر Erbium YAG و پلاسما تراپي ناحيه ژنيتال از جمله روش‌هايي هستند که براي درمان خشکي واژن استفاده مي‌شوند. اين روش‌ها با استفاده از نور ليزر بر روي بافت‌هاي واژني اثر مي‌گذارند و باعث افزايش توليد کلاژن و محرک شدن فعاليت سلول‌هاي بدن در منطقه واژن مي‌شوند.

 

مزاياي استفاده از ليزر براي درمان خشکي واژن عبارتند از:

افزايش توليد مخاط و ترتيب واژن: ليزر باعث تحريک سلول‌هاي بدن و افزايش توليد مخاط و ترتيب واژن مي‌شود که مي‌تواند خشکي را کاهش دهد.

بهبود کاهش احساس درد و راحتي در روابط جنسي: با افزايش ترطيب واژن، احساس درد و عدم راحتي در هنگام رابطه جنسي کاهش مي‌يابد و رضايت جنسي بهبود مي‌يابد.

تقويت بافت‌هاي واژني: ليزر باعث تحريک توليد کلاژن و بهبود سلامت بافت‌هاي واژني مي‌شود که مي‌تواند به تقويت و ترميم بافت‌هاي آسيب ديده کمک کند.

مهم است که با پزشک خود مشاوره کنيد و در مورد اينکه آيا اين روش مناسب براي شماست و چه نوع ليزري براي شما توصيه مي‌شود، مشاوره بگيريد. پزشک شما مي‌تواند براساس وضعيت شما و سابقه پزشکي شما راهکار درماني مناسب را تعيين کند.

 

خشکي واژن در دوران يائسگي به چه صورت ظاهر مي‌شود؟

خشکي واژن در دوران يائسگي به عنوان يک عارضه شايع تلقي مي‌شود و ممکن است به صورت زير ظاهر شود:

خشکي و ترشحات واژينال کم: يکي از نشانه‌هاي اصلي خشکي واژن در دوران يائسگي کاهش توليد مخاط و ترشحات واژن است. به دليل کاهش هورمون‌هاي استروژن در اين دوره، ترشحات واژن کمتر و کمتر مي‌شوند و واژن خشک‌تر مي‌گردد.

خارش و تحريک: خشکي واژن مي‌تواند باعث ايجاد خارش و تحريک در منطقه واژن شود. اين احساس ناراحتي و ايجاد احساس ناراحتي در روزمره و هنگام رابطه جنسي مي‌شود.

تغيير در احساس راحتي هنگام رابطه جنسي: خشکي واژن ممکن است باعث کاهش احساس راحتي در هنگام رابطه جنسي شود. اين ممکن است به علت لغزندگي کمتر واژن و احساس درد يا سوزش باشد.

التهابات واژينال مکرر: خشکي واژن مي‌تواند موجب تحريک و آسيب به بافت‌هاي واژني شود و باعث افزايش خطر ابتلا به التهابات مهبلي مکرر گردد و لکه بيني به دنبال نزديکي ايحاد مي شود.

تغيير در اندازه واژن: به دليل کاهش استروژن، بافت‌هاي واژن ممکن است نرمي و انعطاف‌پذيري خود را از دست دهند و واژن کوچکتر و بيشتر تنگ شود.

 

چگونه از بهترين متخصص زنان در مشهد در خصوص خشکي واژن وقت بگيريم؟

شما مي توانيد از دکتر معصومه خوش سيما به روش هاي زير نوبت بگيريد:

1. از طريق گزينه ي وقت ملاقات در صفحه ي اوليه سايت

2. از طريق تماس با شماره ي 05138414605

 

نويسنده: دکتر معصومه خوش سيماپست اخیر
روش هاي درمان ناباروري در زنان
روش هاي درمان ناباروري در زنان
١٤٠٣-٠١-٢٠
علائم و روش هاي درمان سرطان سينه در زنان
علائم و روش هاي درمان سرطان سينه در زنان
١٤٠٢-١٢-٢٣
خشکي واژن چيست و چه روش هاي درماني دارد؟
خشکي واژن چيست و چه روش هاي درماني دارد؟
١٤٠٢-١٢-١٩
بهترين جراح پرينورافي در مشهد
بهترين جراح پرينورافي در مشهد
١٤٠٢-١٢-٠٥
بهترين متخصص زايمان بدون درد در مشهد
بهترين متخصص زايمان بدون درد در مشهد
١٤٠٢-١١-٢٨
بیشتر ...